Tachov, Planá, Chodová Planá,                 Mariánské Lázně, Cheb, Karlovy Vary,  Bor, Přimda, Rozvadov, Stříbro,               Nýřany,Plzeň, Horšovský Týn,                 Domažlice, Teplá, Bečov n/Teplou,         Dobřany, Stod, Lázně Kynžvart               

Tachov (německy Tachau), je město v Plzeňském kraji. Leží 54 km západně od Plzně, 20 km jižně od Mariánských lázní a 11 km východně od hranice s Německem, na řece Mži, v Tachovské brázdě. Žije zde přibližně 13 tisíc obyvatel. Tachov má včetně přidružených obcí rozlohu 41 km². 

Město Planá (německy Plan) se rozkládá 11 km severovýchodně od Tachova v krajině položené na rozhraní historického Chebska, Tachovska a Tepelska. Žije zde přibližně 5 400 obyvatel.

Chodová Planá (německy Kuttenplan) je městys v okrese Tachov, má přes 1800 obyvatel, nadmořská výška je 537 m. Nalézá se asi 8 km jižně od města Mariánské Lázně. Žije zde přibližně 1 800 obyvatel.

Mariánské Lázně (německy Marienbad) jsou město v okrese Cheb v Karlovarském kraji, 27 km jihovýchodně od Chebu. Město má rozlohu 51,78 km². Žije zde přibližně 13 tisíc obyvatel. Mariánské Lázně jsou nejmladší z proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst.

Cheb (německy Eger), je město ve stejnojmenném okrese a v Karlovarském kraji, 40 km jihozápadně od Karlových varů a 5 km od hranic s Německem na řece Ohři. Žije zde přibližně 32 tisíc obyvatel. V Chebu se nachází sedm základních škol, dvě střední školy, jedna praktická škola, gymnázium a Fakulta ekonomická Západočeské univerzity.

Karlovy Vary (německy Karlsbad) je krajské a statutární město v západních Čechách, v Karlovarském kraji, 110 km západně od Prahy na soutoku Ohře a Teplé. Žije zde přibližně 49 tisíc obyvatel. Rozloha katastru činí 59,10 km². Je zde také sklářský a potravinářský průmysl. Je to nejnavštěvovanější české lázeňské město

Stříbro má přibližně 7 700 obyvatel. Rozloha města činí 18,78 km². Kronikář Václav Hájek z Libočan v Kronice české uvádí, že město Stříbro založil roku 1131 český kníže

Nýřany (německy Nürschan, latinsky Nirane) jsou město v okrese Plzeň-sever v Plzeňském kraji, přibližně třináct kilometrů západně od Plzně na Vejprnickém potoce. Žije v nich přibližně 7 000 obyvatel.

Plzeň (v němčině a dalších jazycích Pilsen) je statutární město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje. Leží na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava, z nichž vzniká řeka Berounka. Žije zde přibližně 171 tisíc obyvatel a je tak čtvrtým největším městem v České republice.

Bor (německy Haid) je město v Plzeňském kraji. Nachází se čtrnáct kilometrů jihovýchodně od Tachova. Zahrnuje 22 místních částí, 744 domů a má přibližně 4 300 obyvatel. Obec leží na dálnici D5 z Prahy do Norimberka).
Přimda (německy Pfraumberg) je město v okrese Tachov v (Plzeňském kraji), jehož hlavní část je situována do sedla v nadmořské výšce 700 m. Žije zde přibližně 1 600 obyvatel. Na dominantním vrcholu je hrad Přimda.

Obec Rozvadov (německy Roßhaupt) se nachází v okrese Tachov v Plzeňském kraji. Žije zde 725 obyvatel

Horšovský Týn (německy Bischofteinitz) je třetí největší město okresu Domažlice. Městem protéká řeka Radbuza. Střed města se nachází deset kilometrů severně od okresního města Domažlice a 42 kilometrů jihozápadně od Plzně. Žije zde přibližně 5 000 obyvatel.
Domažlice (německy Taus) jsou město v Plzeňském kraji a tradiční centrum Chodska, 47 km jihozápadně od Plzně a 10 km od německých hranic na řece Zubřina. Žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel. Sestávají z vlastního města, čtyř předměstí a vsi Havlovice. Historické centrum města je městskou památkovou rezervací.

Město Stod (německy Staab) je rozloženo v mírném údolí podél řeky Radbuzy 20 km jihozápadně od Plzně v okrese Plzeň-jih. Má přibližně 3 600 obyvatel. Součástí města Stod je přidružená ves Lelov, která se nachází cca 3 km na jih.

Lázně Kynžvart (německy Bad Königswart) jsou město v okrese Cheb v Karlovarském kraji. Od roku 1822 se v obci nacházejí klimatické lázně. K obci patří místní část Lazy, vzdálená od Kynžvartu zhruba 5 km severním směrem. Žije zde přibližně 1 500 obyvatel.

Teplá (něm. Tepl) je rozlohou 9. největší obec v České republice. Nachází se v západních Čechách 46 km jihovýchodně od okresního města Cheb, 37 km jižně od krajského města Karlovy Vary, 50 km severozápadně od Plzně, 15 km východně od Mariánských Lázní a 29 km severně od Tachova. Žije zde přibližně 2 900 obyvatel.

Teplá neleží na žádné hlavní komunikaci. Ve městě se křižují silnice II. třídy číslo 198 v trase Železná (okres Domažlice)-Přimda-Tachov-Planá-Teplá-Toužim-Bochov a číslo 210 v trase Krsy (okres Plzeň-sever)-Úterý-Teplá-Mnichov-Prameny-Sokolov-Rotava-Kraslice-HP Kraslice/Klingenthal. Železniční dopravu ve městě a okolí zajišťuje železniční trať Karlovy Vary - Mariánské Lázně.

Bečov nad Teplou (německy Petschau) je město v Karlovarském kraji. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. V místním zámku je umístěn relikviář svatého Maura, po korunovačních klenotech je považován za druhou nejcennější movitou památku v Česku. Žije zde 933 obyvatel.

Dobřany (německy Dobrsan, v letech 1938-1945 Wiesengrund) jsou město v okrese Plzeň-jih v Plzeňském kraji, 12 km jihozápadně od Plzně na řece Radbuze. Žije zde přibližně 6 200 obyvatel.

Městem vede železniční trať z Plzně do Železné Rudy, na které je zde zřízena železniční stanice Dobřany a severně od města v k. ú. Šlovice u Plzně ještě zastávka Dobřany zastávka. Nachází se zde psychiatrická léčebna, ve které se každoročně koná festival Mezi ploty.

Jsem váz. zpr. pct.

Rychlý kontakt